Vízellátás 2.
(technika 7. osztály)

Tananyag

A vízellátás biztonságát úgy is növelik, hogy egy adott területre több vonalon vezetik el a vizet. Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy egy ágban se álljon sokáig a víz, mert az állott víz minősége már nem megfelelő. Ezt távirányítású csapokkal oldják meg.

Az emberek vízfogyasztása időben nem egyenletes. Nyáron, melegben több vizet használunk, mint télen, ezért a vízkivételi művek kapacitását az évszakhoz és a hőmérséklethez igazítják.

A vízfogyasztás a nap folyamán is ingadozik, miközben a kutak termelése állandó. Ezért víztároló medencéket építenek. Ezeket az alacsony fogyasztású időszakokban töltik, a nagyobb fogyasztás idején pedig ezekből pótolják a vizet.

A hálózatban a víznyomást magasan elhelyezett víztartályok biztosítják. Ezek a tartályok lehetnek hegytetőn, magas épületek tetején vagy speciálisan erre a célra létrehozott építményben, a víztornyokban.

Vezetékes vízhálózat mellett is érdemes a kert növényeit fúrt vagy ásott kút vizével locsolni, mert így takarékoskodunk a drága ivóvízzel, és kíméljük a pénztárcánkat. Ha csak locsolásra használjuk a kutak vizét, akkor is meg kell győződnünk a víz minőségéről. A növények ugyanis képesek a víz által összegyűjtött szennyező anyagokat raktározni.

A háztartásokban keletkező szennyvizet el is kell vezetni, és meg kell tisztítani annak érdekében, hogy magától lefolyjon. Ilyenkor több meredek csatornaszakaszt építenek, melyeknél a következő szakasz eleje magasabban van, mint az előző vége. Ezeknél szennyvízátemelő szivattyúkkal viszik fel a szennyvizet a magasabb helyre.

Ha a településen nincs kiépített csatornahálózat, melyre csatlakozni lehet, zárt szennyvíztárolót kell építeni. Ebből szippantós kocsi viszi el a szennyvizet. De lehet biológiai alapon működő is, amelyik helyben tisztítja meg a keletkező szennyvizet.

Az ivóvízhez hasonlóan a szennyvíz tisztítása is háromfokozatú, mechanikai, biológiai és kémiai tisztításból áll. A szennyvíztisztítás során keletkező melléktermék a szennyvíziszap. A szennyvíziszap, amennyiben nem tartalmaz környezet zennyező kémiai anyagokat, mezőgazdasági célokra, illetve kiszárítás után biogáztermelésre is fel használható.

A vízmű és a csatorna a települések legfontosabb közművei. A rendszer kiépítése, üzemeltetése, karbantartása, a rendszerben keletkező hibák gyors kijavítása, a vízminőség folyamatos vizsgálata mindannyiunk érdekét szolgálja. Kényelmesebbé teszi az életünket, és védi az egészségünket.

Feladatok