Ahhoz, hogy egy tárgyat a műszaki rajza alapján el lehessen készíteni, szükség van a méretek pontos megadására. A műszaki rajzokon egységesen milliméterben határoznak meg minden méretet.
Méretvonal: Vékony, folytonos, a mérettel párhuzamos, azzal megegyező nagyságú egyenes, melyet általában méretsegédvonal határol.
A műszaki rajzokon nemcsak az ábrázolás egységes, hanem a rajzokon használt vonalfajták is szabványosak. Ez az egységes jelölés teszi lehetővé, hogy mindenki egyformán értelmezze a rajzot. A rajzi jelek a betűkhöz hasonlóan fontos információt rögzítenek.
Méretsegédvonalak: Vékony folytonos vetítővonalak, melyek a méretezendő oldalt kötik össze a hozzá tartozó méretvonallal.
Méretnyilak: A méretvonalak két végén találhatók. Kisebb méreteknél a méretnyíl kívülről is közrefoghatja a méretet.
Méretszámok: A tárgy adott méreteit mutatják.
A méretszámot a méretvonal közepe fölé kell írni. A rajzokon a számok mellé nem írunk mértékegységet. A méretszám alulról és jobbról olvasható.
Méretszám előtt álló kiegészítő jelek
Az adott tárgy befoglaló méretét – szélesség, hosszúság, magasság – minden esetben meg kell adni. Vékony tárgyaknál elegendő a lemezvastagságot (x) megadni.
Egy méret csak egyszer adható meg, lehetőleg a legjellemzőbb vetületen.
A magától értetődő méreteket, melyek az ábrázolásból egyértelműen megállapíthatók, nem kell megadni.
Minden, az elkészítéshez szükséges adatot meg kell adni. Olyan méreteket azonban, amelyek a már meglévő méretekből kiszámíthatóak, felesleges megadni – ezeket nevezik kiadódó méretnek.
Egy nézeten méretezni csak vízszintes és függőleges méretekkel lehet. Egy ferde részt például ezért kell vízszintes és függőleges vetületeivel megadni.
Teljes kört átmérővel (Ø), körívet sugárral (R) méretezünk.
Furat és körív középpontját két vékony vonal metszésével ábrázoljuk. Kör méretezésénél a méretvonalnak át kell mennie a középponton, és a méretnyilak a kör széléhez mutatnak. Körívnél csak egy nyíl van a méretvonalon, az a kör középpontjára mutat.
Kicsinyítésnél, nagyításnál meg kell adni a méretarányt. Ha egy tárgyat például felére kicsinyítve ábrázolunk, akkor a méretarány: M 1:2, ha a duplájára nagyítjuk, akkor M 2:1. Az ilyen esetekben a tárgyakat a méretaránynyal csökkentett vagy növelt méretben kell lerajzolni, de a méretvonalakra ebben az esetben is az eredeti méretszám kerül.