A lakókörnyezetet az határozza meg, hogy milyen típusú házak találhatók benne. A családi házakra nemcsak az jellemző, hogy egyetlen lakás van az épületben, hanem az is, hogy ez a telken szabadon áll, nem érintkezik más épülettel. A családi házhoz mindig tartozik saját udvar.
A falvakban, főleg régebben, szinte csak családi házak voltak. A régi parasztház is családi háznak tekinthető. Sokszor két egylakásos épület egy közös falfelületen érintkezik, ez az ikerház.
A kisebb, többlakásos épületek általában társasházak, amelyekhez közös udvar tartozik. A lakás tulajdonosának tekintettel kell lennie a többi tulajdonosra, együttélésüket különböző okiratok szabályozzák (például alapító okirat, házirend). Társasháznak tekinthető a sorház és a manapság egyre jobban terjedő lakópark is, ahol több, viszonylag kis lakásszámú épület alkot egységet.
A városokban mindig is nagy volt a népsűrűség, ezért a házak már a kezdetektől fogva szorosan egymás mellé épültek és többemeletesek voltak. Egy-egy ilyen ház építési költsége nagyon magas, de mindig voltak olyan befektetők, akik ezt megelőlegezték, és az így elkészült lakások bérbeadásából éltek. Ezeket a belső udvaros, körfolyosós házakat napjainkban is bérháznak hívják, annak ellenére, hogy ma már nagyon sok belvárosi ház is társasházzá alakult át. A régi bérlők megvehették a lakásaikat, de az elnevezés nem változott.
Főleg a nagyobb városokra jellemzők az úgynevezett panelházakból álló lakótelepek. Ezek 1960 és 1990 között iparosított házgyári technológiával épültek, ami azt jelenti, hogy a szerkezeti elemeket előre legyártották, és az építés helyén már csak össze kellett szerelni. Ennek köszönhetően gyorsan és viszonylag olcsón lehetett nagy tömegek számára lakást biztosítani.
Magyarországon falusias, kertvárosias, kisvárosias és nagyvárosias lakóövezeteket különböztetnek meg.
A falusias és kertvárosias lakóövezetben nagy telkekre külön álló, viszonylag alacsony házak építhetők. A kisvárosias övezetbe már építhetők nem túl magas, többlakásos lakóépületek is. A nagyvárosias lakóövezet sűrű beépítésű, és oda csak 12,5 méternél magasabb épület építhető. Ezen belül is külön kategóriának számít az úgynevezett „panelházas” lakótelep.