Fenntarthatóság: A társadalom és a gazdaság hosszú távon megvalósítható működése, mely nem teszi tönkre a környezeti, társadalmi, gazdasági, kulturális létfeltételeket. A fenntarthatóság, a saját jövőnk érdekében fontos cél, hogy a háztartási hulladékok menynyisége csökkenjen. Azt is el kell érni, hogy a keletkező hulladékok közül csak azok kerüljenek elégetésre vagy a lerakóba, melyek már semmi másra nem használhatóak.
A megelőzést tekintjük a hulladékgazdálkodás első lépésének, hiszen az a hulladék okozza a legkevesebb gondot, ami nem is keletkezik.
A hulladékképződés megelőzésének lehetséges módjai:
A termékek csomagolásából adódó hulladékok mennyiségének csökkentése. Ezt a betétdíjas termékek alkalmazásával, valamint a kisebb környezeti terhelést okozó anyagok használatával lehet elérni. A papírból készült csomagolóanyag sokkal hamarabb lebomlik, mint egy nejlonzacskó. Fontos, hogy kerüljük a felesleges csomagolást, például bevásárláskor vigyünk magunkkal textiltáskát vagy kosarat, és akkor nem kell műanyag szatyrot venni.
Hosszú élettartamú, javítható termékek alkalmazásával elérhető, hogy kevesebbszer kelljen új eszközöket vásárolni. Így a csomagolóanyagokból és az elhasznált eszközökből származó hulladék mennyisége is csökkenthető.
A fogyasztás mérséklésével, a tudatos termékválasztással is csökkenthető a hulladékok mennyisége.
Újrahasználat esetén az adott terméket, csomagolást – átalakítás nélkül – újra ugyanarra a feladatra lehet használni, mint amire eredetileg gyártották. Ennek leggyakrabban emlegetett példája a visszaváltható betétes üveg. De ide tartozik az is, ha a meghibásodott készüléket megjavíttatjuk és tovább használjuk, vagy ha a megunt, számunkra már feleslegessé vált tárgyakat elajándékozzuk, illetve eladjuk.
Hasznosításnak lehet tekinteni, amikor egy tárgyat némi átalakítás után más formában, más feladatra átalakítva használunk, például amikor raklapokból készítünk kerti bútort. A szerves anyagok ártalmatlanításának legjobb módja a komposztálás, azaz a megfelelő körülmények közötti lebontás. Ez is újrahasznosítás, mert a folyamat végén felhasználható anyag, termőtalaj lesz belőle.
Az energetikai hasznosítás a hulladék megfelelő körülmények közötti elégetését jelenti. A hulladék bizonyos részei éghetőek, így ezek energiatermelésre is használhatók. Az égetés másik előnye, hogy a veszélyes hulladékokat is többnyire ártalmatlanítani tudja. Hátránya, hogy az égetés során keletkező gázok szennyezik a környezetet, ha az égető füstszűrő berendezése nem működik megfelelően. Az elégetett anyagokkal azonban nyersanyagokat veszítünk el.
A hulladéklerakás – deponálás – áll a fontossági sorrend utolsó helyén. Ez a hulladékok megfelelő körülmények közötti, többnyire végleges tárolását jelenti. Ennek során a vegyes hulladékot egy jól elhatárolt területre szállítják, és ott egy vizet át nem eresztő anyaggal bélelt gödörben lerakják. A lerakónak olyannak kell lennie, hogy az ott tárolt anyag ne szennyezhesse a környezetet.