Hulladékgazdálkodás
(technika 6. osztály)

Tananyag

Fenntarthatóság: A társadalom és a gazdaság hosszú távon megva­lósítható működése, mely nem teszi tönkre a környezeti, társadalmi, gazdasági, kulturális lét­feltételeket. A fenntarthatóság, a saját jövőnk érdekében fon­tos cél, hogy a háztartási hulladékok meny­nyi­­­sé­ge csökkenjen. Azt is el kell érni, hogy a ke­letke­ző hulladékok közül csak azok kerüljenek elé­­getés­re vagy a lerakóba, melyek már semmi más­ra nem használhatóak.

Hulladék hierarchia

A megelőzést tekintjük a hulladékgaz­dál­kodás első lépésének, hiszen az a hul­la­dék okozza a leg­ke­­vesebb gondot, ami nem is keletkezik. 

A hulladékképződés megelőzésének lehetséges módjai:

Újrahasználat esetén az adott terméket, cso­­ma­golást – át­alakítás nélkül – új­ra ugyanarra a feladat­ra le­­het hasz­­­­­nálni, mint amire eredetileg gyár­tot­­­­­­ták. Ennek leggyakrabban emlege­tett példája a visszaváltható be­té­tes üveg. De ide tartozik az is, ha a meg­hi­­bá­so­dott készüléket meg­­­­ja­víttatjuk és to­vább használjuk, vagy ha a meg­unt, számunkra már fe­­les­le­gessé vált tárgya­kat elajándé­koz­­zuk, illetve eladjuk.

Hasznosításnak lehet tekinteni, ami­kor egy tárgyat némi átalakítás után más formában, más feladatra áta­la­kítva használunk, például ami­kor raklapokból készítünk kerti bútort. A szerves anyagok ártalmatlanításának legjobb módja a komposztálás, azaz a megfelelő körülmé­nyek közötti lebontás. Ez is újrahasznosítás, mert a folyamat végén felhasználható a­nyag, termőtalaj lesz belőle. 

Az energetikai hasznosítás a hul­ladék megfelelő körülmények kö­zötti elégetését jelenti. A hulladék bizonyos részei éghetőek, így ezek energiatermelésre is használhatók. Az égetés másik előnye, hogy a ve­szélyes hulladékokat is több­nyire ártalmat­lanítani tudja. Hátránya, hogy az égetés során keletkező gázok szennyezik a környezetet, ha az égető füstszűrő berendezése nem működik megfelelően. Az elégetett anya­gok­kal azonban nyersanyagokat veszítünk el.

A hulladéklerakás – deponálás – áll a fontossági sorrend utolsó he­lyén. Ez a hulladékok megfelelő kö­rül­mények közötti, többnyire vég­­­le­ges tárolását jelenti. Ennek so­rán a ve­gyes hulladékot egy jól elhatárolt te­rületre szállítják, és ott egy vizet át nem eresztő anyaggal bélelt gö­dör­­ben lerak­ják. A lerakónak olyannak kell lennie, hogy az ott tárolt anyag ne szennyezhesse a kör­nyezetet. 

Feladatok

1. Hulladékkezelés

2. Szelektív hulladékgyűjtés

3. Hulladékgazdálkodás feladatok