A környezet mindazon tényezők összessége, amelyek egy adott élőlényre tényleges hatással vannak vagy lehetnek. Ebből a meghatározásból sejthető, hogy a környezetre sok-sok dolog bonyolult kölcsönhatása jellemző.
Az emberre ható környezeti tényezőket három csoportra szokták osztani. Az első csoportba tartozók a természeti környezet elemei. Ide sorolhatók például az élővilág szereplői, a kőzetek, az időjárás, a Föld mágneses mezője. Ezek már az emberi társadalmak kialakulása előtt is léteztek, ám az emberi tevékenység is hat rájuk. Gondoljunk például az egész Földre vonatkozó globális felmelegedésre, általában a környezetszennyezésre vagy az erdők kiirtására.
A második csoportba tartozó tényezők alakítják a társadalmi környezetet. Az innen érkező hatások a történelem során folyamatosan változtak.
A harmadik csoport tényezői a mesterséges vagy technikai környezetet alkotják. Ezek a hatások a technika fejlődésével folyamatosan változnak. A mai ember számára talán a legfontosabb hatások a technikai környezetéből jönnek.
Közös környezetünkre a legnagyobb hatást az emberi tevékenység fejti ki. Az ember környezetátalakító tevékenysége sok esetben komoly károkat okoz.
A közeljövő fontos – talán az egyik legfontosabb – kérdése, hogy a technikai fejlődést sikerül-e olyan mederben tartani, hogy az ne okozzon katasztrofális károkat a természeti környezetben.
Egyszerűnek tűnő, de nem járható út a technikai eszközök használatának elvetése. A mai kor embere természeti és társadalmi környezetében már nem élhet technika, illetve technikai ismeret nélkül. Másképpen kifejezve: a jövő emberének környezettudatos technikahasználóvá kell válnia.