Balesetmegelőzési ismeretek, az elektromos áram veszélyei
(technika 6. osztály)

Tananyag

Az elektromos áram töltéssel rendelkező ré­szecs­­kék áramlása egy vezető anyagban. Az elekt­ro­mos áram egyenáram (DC) és váltóáram (AC) for­májában létezik. Egyenáramnál a ré­szecs­kék egy irányban áramlanak, váltóáramnál fo­lya­ma­to­san változik az áramlás iránya. Az ele­mek és az akku­mulátorok egyenáramot szolgál­tat­­nak, az elekt­romos hálózat váltóáramot.

Minden anyagnak van egy olyan tulajdonsá­ga, amely megmutatja, hogy mennyire képes ve­zetni az elektromos áramot. Ez műszerrel mér­hető, és el­lenállásnak nevezzük. Mértékegysé­ge az ohm. Az áramot jól vezető anyagoknak ala­csony az el­len­állásuk, a szigetelőanyagoké magas.

Az áram az emberre is veszélyes, mert az emberi test vezeti az elektromos áramot. Áramütésről akkor beszélünk, ha az emberi test két pontja között áram folyik át. Az áram okozta sérülések súlyossága az átfolyó áram erősségétől, az áramütés által érintett szervektől – az áram által bejárt úttól – és az áramütés idejétől függ.

Áramüts esetén a leggyakoribb tünetek a következők:

Az áramütésnél a legveszélyesebbek a szíven, a tüdőn és az agyon áthaladó áramutak. Kevésbé veszélyes, ha az áram nem érint létfontosságú szer­vet. Minél tovább folyik a testen keresztül az áram, annál nagyobbak a káros hatások.

Az áramütés kezelése az áramforrástól való eltávolításból és az elsősegélynyújtásból áll. Az áramütést szenvedett személyt azonnal orvoshoz kell vinni.

Az elektromos áram veszélyeinek csökkentése érdekében a következőkre kell odafigyelni:

Feladatok