A lakás, a lakás alaprajza
(technika 6. osztály)

Tananyag

A lakás az a hely, ahol alszunk, pihenünk, esetleg dol­gozunk, beszélgetünk, vendégeket fogadunk, a dolgainkat tároljuk, tisztálkodunk, étkezünk, ta­nulunk, házimunkát végzünk.

A lakás a család otthona. Akkor jó egy lakás, ha a lakói életét szolgálja. Ha a család minden tagja, fel­nőttek és gyerekek egyaránt jól érzik magukat benne. Mindenki számára lehetővé teszi a pi­he­nést, a kikapcsolódást, a feltöltődést. Alkalmas a csa­­ládellátó és higiénés tevékenységek végzésére.

A lakásban folyó tevékenységeket több­fé­­lekép­pen csoportosíthatjuk. Beszélhetünk egyé­ni, kö­zös és háztartási, higiénés tevékeny­sé­gekről. Más­felől feloszthatjuk alap- és vál­to­zó tevékeny­ség­re. Az alaptevékenység o­lyan tevékenység, amely minden otthonban rendszeresen történik. Ilyen az alvás, főzés, mosás, takarítás, személyi hi­giénia. A változó tevékeny­ség az, amely nem minden családban folyik, esetleg csak bizonyos élet­helyzetekre jellemző. Ilyen például a gyerek­ne­velés, a vendégfogadás, a szórakozás, az ott­hon történő munkavégzés, ami lehet pénzkereső fog­lal­kozás vagy hobbi­ból végzett tevékenység.

Bár az alapvető emberi szükségletek – alvás, étel­készítés, étkezés, tisztálkodás, közösségi kap­csolatok – nem sokat változtak az évszázadok so­rán, azok kielégítésének módjai sokkal inkább. Egy 100-150 évvel ezelőtti otthon sok érdekessé­get tartogat a mai ember számára.

A lakás helyiségeit ma a következőképpen szo­kás felosztani:

A lakás alapterülete körülbelül az ábrán lát­ha­tó arányok szerint oszlik el a különböző helyi­sé­­gek között. Kisebb lakásokban a háztartási és hi­­gi­énés területek aránya nagyobb, hiszen az ilyen tevékenységekhez mindenképpen szükség van egy mi­ni­­mális alapterületre. Ezeknek a helyi­sé­geknek a kialakítása drága, így a kis lakások négy­zetméte­ré­­nek ára mindig magasabb, mint a na­gyobbaké.

Az alapterület és a szobák száma meghatá­roz­za, hogy az adott lakás hány fő részére ideális.

A ter­vezők a korsze­rű lakásoknál a nappali mellett legalább három ki­sebb méretű szobával számolnak, egy szülői há­lóval és két gyerekszobával.

A nagyobb létszámú családnak nemcsak több szo­bára, de több mellékhelyiségre – wc-re és für­­dő­­szobára – is szüksége van. A helyiségek egymás kö­zötti kapcsolata befolyásolja a család életét.

A vi­­zesblokkok (konyha, wc, fürdő) he­lye is fontos szempont. Ahol a fürdő minden szobából jól meg­közelíthető, ott több lehetőség van a szobák kü­­lönböző célú használatára.

Feladatok